Dlouho diskutovaná tzv. flexinovela, která novelizuje zákoník práce a další právní předpisy, přináší řadu důležitých změn v oblasti pracovněprávních vztahů. Změny a novinky se s účinností od 1. června 2025 dotknou mnoha pracovněprávních oblastí a institutů, jejichž přehled se základními informacemi nalezete i v našem informačním letáku.
Připravili jsme pro Vás také sérii článků o jednotlivých změnách, které flexinovela přináší, a v tomto díle se blíže podíváme je jednu z nejvíce diskutovaných a během legislativního procesu nejistých úprav, a to na změny související se zkušební dobou.
Zkušební doba obecně
Zkušební doba je důležitým institutem pracovního práva, který slouží jako období „na zkoušku“ – zaměstnanci umožňuje seznámit se s náplní práce, pracovním prostředím a kolektivem, zatímco zaměstnavateli dává možnost posoudit schopnosti a vhodnost zaměstnance pro danou pozici.
Po dobu zkušební doby je možné pracovní poměr snadněji a rychleji zrušit okamžitě bez udání důvodu, a to z obou stran.
Zkušební doba doposud
Zkušební dobu je nutné sjednat písemně při vzniku pracovního poměru – pozdější dohoda o sjednání či prodloužení již není možná.
V současnosti platí, že:
- u běžných zaměstnanců nesmí zkušební doba přesáhnout tři měsíce
- u vedoucích zaměstnanců může být až šest měsíců
- zároveň nesmí zkušební doba přesáhnout polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru, pokud se jedná o poměr na dobu určitou.
Zkušební doba se prodlužuje automaticky ze zákona ve vybraných případech, avšak současná úprava není v některých otázkách zcela jasná.
Novinky podle flexinovely
Flexinovela přináší do oblasti zkušební doby několik zásadních změn, které reflektují potřebu větší smluvní volnosti i přizpůsobení pracovního trhu moderním požadavkům.
I. Prodloužení maximální délky zkušební doby
U běžných zaměstnanců se maximální délka zkušební doby prodlužuje z dosavadních tří měsíců na čtyři měsíce. U vedoucích zaměstnanců se maximální možná délka prodlužuje z šesti na osm měsíců.
I nadále platí, že zkušební doba nesmí přesáhnout polovinu sjednané délky pracovního poměru, pokud byl uzavřen na dobu určitou.
II. Možnost dodatečně prodloužit zkušební dobu
Dosud bylo dodatečné prodlužování zkušební doby zákonem výslovně zakázáno. Nově je možné zkušební dobu prodloužit písemnou dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, ovšem pouze do výše stanovených maximálních limitů. To znamená, že pokud již byla zkušební doba sjednána v maximálním rozsahu, prodloužení není možné.
III. Automatické prodloužení v důsledku překážek
Dosud se zkušební doba prodlužovala o celodenní překážky v práci (např. nemoc, ošetřování člena rodiny) nebo čerpání celodenní dovolené.
Flexinovela přináší upřesnění – automatické prodloužení zkušební doby o pracovní dny, kdy zaměstnanec:
- neodpracoval celou směnu z důvodu překážek v práci,
- čerpal dovolenou, nebo
- měl neomluvenou absenci.
Rozhodující jsou tak nově skutečné pracovní dny, na které připadaly směny. A o stejné pracovní dny se zkušební doby prodlužuje.
Co tyto změny znamenají v praxi?
Změny mají za cíl zvýšit flexibilitu pracovních vztahů a nabídnout oběma stranám větší prostor pro adaptaci a ověření vhodnosti pracovního poměru. Zaměstnavatelé získávají více času pro objektivní posouzení nového pracovníka a zaměstnanci mají větší prostor zhodnotit, zda jim daná práce vyhovuje.
Zároveň se posiluje právní jistota tím, že se automatické prodlužování zkušební doby staví najisto v zákoně – čímž se předejde nejasnostem a případným sporům mezi stranami.
Shrnutí
Flexinovela přináší významné změny v pracovněprávních vztazích – například úpravu výpovědní doby, prodloužení zkušební doby či garanci návratu zaměstnanců na stejné pracovní místo.
V případě dotazů týkajících se flexibilní novely zákoníku práce či pracovního práva obecně se na nás neváhejte obrátit.
Ráchel Kouklíková, právní asistentka – kouklikova@plegal.cz
Mgr. Nikola Tomíčková, advokátní koncipientka – tomickova@plegal.cz
Mgr. Jakub Málek, managing partner – malek@plegal.cz
7. 5. 2025