Dlouho diskutovaná tzv. flexinovela, která novelizuje zákoník práce a další právní předpisy, přináší řadu důležitých změn v oblasti pracovněprávních vztahů. Změny a novinky se převážně s účinností od 1. června 2025 dotknou mnoha pracovněprávních oblastí a institutů, jejichž přehled se základními informacemi nalezete i v našem informačním letáku.
Připravili jsme pro Vás také sérii článků o jednotlivých změnách, které flexinovela přináší, a v tomto díle se blíže podíváme na změny, které se týkají běhu a délky výpovědní doby.
Změna v počátku běhu výpovědní doby
Flexinovela přináší zcela zásadní změnu, a to změnu počátku běhu výpovědní doby, kdy namísto předchozí právní úpravy, kdy byl počátek běhu výpovědní doby stanoven pevně na první den kalendářního měsíce následujícího po dni doručení výpovědi druhé smluvní straně, bude dle flexinovely nově výpovědní doba běžet již od samotného dne doručení výpovědi.
Nově dle zákoníku práce výpovědní doba skončí dnem, který svým číselným označením odpovídá dni, kdy byla výpověď doručena s připočtením adekvátního počtu měsíců délky výpovědní doby. Flexinovela v této souvislosti rovněž explicitně stanoví, že pokud takový den v příslušném kalendářním měsíci není, skončí výpovědní doba posledním dnem tohoto měsíce. Toto se uplatní v kratších kalendářních měsících.
Změna bude mít zásadní praktický dopad pro rozvazování pracovního poměru. Na jednu stranu mohou účastníkům pracovněprávních vztahů opadnout starosti s načasováním právního jednání, pokud chtějí, aby výpovědní doba začala běžet co nejdříve po doručení výpovědi, na druhou stranu může být načasování výpovědi oříškem v případě, kdy některá ze stran bude chtít, aby výpovědní doba skončila např. ke konci konkrétního měsíce.
Nakonec však bude na zaměstnavateli, jakou cestu běhu výpovědní doby se vydá, jelikož je možné se od této úpravy odchýlit ujednáním v pracovní smlouvě a zachovat kupříkladu stávající režimu běhu výpovědní doby, jak platil před flexinovelou.
Změna délky výpovědní doby
Druhou významnou změnou v rozvazovaní pracovního poměru je rozlišování minimální délky trvání výpovědní doby v případech výpovědi dané zaměstnavatelem, a to v závislosti na uplatněném výpovědním důvodu.
Nově budou zaměstnavatelé moci rychleji rozvázat pracovní poměr zaměstnance z výpovědních důvodů dle ustanovení § 52 písm. f) až h) zákoníku práce, tedy pokud (se) zaměstnanec:
- nesplňuje zákonné předpoklady nebo požadavky zaměstnavatele pro výkon práce či má neuspokojivé pracovní výsledky,
- dopustil porušení právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci (hrubým, závažným či méně závažným ale soustavným způsobem),
- porušil režim dočasně práceneschopného zaměstnance, nebo
- pokud existují důvody, pro které by mohl zaměstnavatel okamžitě zrušit jeho pracovní poměr,
přičemž minimální délka výpovědní doby činí po účinnosti flexinovely pouze jeden (1) měsíc, nedohodnou-li se zaměstnanec se zaměstnavatelem jinak.
Pro ostatní výpovědní důvody je zachována minimální dvouměsíční výpovědní doba, kdy ovšem i zde je na základě dohody zaměstnance se zaměstnavatelem přípustná výpovědní doba jiná.
Pro smluvní úpravu, tedy od zákona odlišnou, délky výpovědní doby však platí, že vždy musí být pro zaměstnance i zaměstnavatele stejná.
Pokud by zaměstnavatel chtěl využít kratší výpovědní doby dle flexinovely, nemůže však v pracovní smlouvě od 1. 6. 2025 mít sjednáno, že „výpovědní doba činí dva (2) měsíce“. Takové ujednání by ustanovení zákona negovalo.
Výpověď bez udání výpovědního důvodu
Kontroverzní novinkou, kterou flexinovela původně slibovala přinést a která by zcela zásadně omezila ochranu zaměstnanců v pracovněprávním vztahu, bylo zavedení možnosti výpovědi zaměstnavatelem bez udání důvodu.
Navzdory původnímu návrhu zákona však tento sporný bod nebyl schválen, a to zejména s ohledem na skutečnost, že pozměňovací návrh, který by zaváděl výpověď bez udání důvodu, nebyl po legislativní stránce příliš kvalitní.
Shrnutí
Flexinovela přináší hned několik zásadních změn, které budou mít značný přesah do každodenního fungovaní zaměstnaneckých vztahů.
Jednou z nejzásadnějších změn, kterou flexinovela představila, je zefektivnění a zrychlení procesu rozvazování pracovního poměru zaměstnance vypovědí, přičemž dochází jednak ke změně počátku běhu výpovědní doby, tak i ke zkrácení její délky v případech výpovědi ze strany zaměstnavatele z výpovědních důvodů dle ustanovení § 52 písm. f) až h) zákoníku práce.
Mgr. Kateřina Vyšínová, advokátní koncipientka – vysinova@plegal.cz
Mgr. Nikola Tomíčková, advokátní koncipientka – tomickova@plegal.cz
Mgr. Jakub Málek, managing partner – malek@plegal.cz
15. 5. 2025