Co Vás zrovna
zajímá.

Flexinovela zákoníku práce: mzda a mzdový výměr

Dlouho diskutovaná tzv. flexinovela, která novelizuje zákoník práce a další právní předpisy, přináší řadu důležitých změn v oblasti pracovněprávních vztahů. Změny a novinky se převážně s účinností od 1. června 2025 dotknou mnoha pracovněprávních oblastí a institutů, jejichž přehled se základními informacemi nalezete i v našem informačním letáku.

Připravili jsme pro Vás také sérii článků o jednotlivých změnách, které flexinovela přináší, a v tomto díle se blíže podíváme na změny, které se týkají mzdy a mzdového výměru.

Současná úprava mzdy a mzdového výměru
Zákoník práce upravuje mzdu, resp. plat jako primárně peněžité plnění za zaměstnancem vykonanou práci. Veškerá stávající úprava a budoucí změny, které zde rozebereme, se týkají jak mzdy, tak platu, proto dál uvádíme souhrnný termín mzdy pro oba uvedené případy.

V rámci výplaty mzdy zákon aktuálně preferuje výplatu v hotovosti, přičemž je možná bezhotovostní forma výplaty, ale pouze na základě dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Mzdu zaměstnavatel vyplácí v zákonných penězích, tzn. v korunách českých, ale pokud má zaměstnanec místo výkonu práce v zahraničí, může dostávat mzdu i v cizí měně, pokud s tím souhlasí. Danou měnu si zaměstnanec se zaměstnavatelem mohou dohodnout jakoukoli, podmínkou je, že musí být k této měně vyhlašován kurz Českou národní bankou.

Co se týče mzdového výměru, ten musí nyní zaměstnavatel doručit v den nástupu zaměstnance do práce, což ovšem nemusí být nutně den, kdy zaměstnanec zahájí výkon práce. Mzdový výměr přitom patří do zvláštních písemností, jejichž doručování je prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací možné pouze s informovaným souhlasem zaměstnance. Zaměstnanec musí doručení písemně potvrdit do 15 dnů, přičemž pokud tak neučiní, nastává fikce doručení posledním dnem této lhůty.

Preferovaný způsob vyplácení mzdy
Místo výplaty mzdy v hotovosti nově zákon preferuje bezhotovostní formu výplaty na bankovní účet, čímž se přizpůsobil stávající rozšířené praxi.

Výjimkou jsou situace, kdy tomu brání objektivní překážky, typicky pokud zaměstnanec bankovní účet nemá nebo jej zaměstnavateli nesdělí. Zaměstnanec dále může bezhotovostní formu výplaty odmítnout, přičemž tak musí učinit v písemné formě. V praxi to znamená, že nově nebude třeba souhlasu zaměstnance s výplatou mzdy na bankovní účet.

Výplata v cizí měně
Pokud jde o vyplácení mzdy, stále bude možné vyplácet mzdu nebo její část v cizí měně pouze na základě dohody zaměstnance a zaměstnavatele.

Podmínkou již není místo výkonu práce v zahraničí, ale stačí objektivní vazba na zahraničí, např. zaměstnanec je cizinec či hradí své náklady či náklady svých rodinných příslušníků v cizině, jeho místo výkonu práce je v zahraničí apod. Toto se týká i občanů jiných členských států EU, kteří nemají trvalý pobyt v ČR. Cizí měna, ve které bude zaměstnavatel vyplácet mzdu, se ale musí řídit kurzem podle kurzovního lístku České národní banky.

Mzdový výměr a jeho doručování
Zaměstnanec musí nově obdržet mzdový výměr ještě před začátkem výkonu práce, a to i pokud jde o výkon práce podle nových mzdových podmínek.

Změny se týkají i elektronického doručování. Mzdový výměr sice nadále zůstává ve výčtu zvláštních písemností, které se doručují postupem podle § 334a až § 336 zákoníku práce, ale podmínky pro doručování prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací způsobem podle § 335 jsou rozvolněny.

Nově může být mzdový výměr doručen elektronicky i bez předchozího souhlasu zaměstnance, a dokonce i na jeho pracovní e-mail. Podmínkou ale je, že zaměstnavatel musí mzdový výměr doručit přes takové rozhraní, které zaměstnanci umožní si mzdový výměr uložit a vytisknout. Zároveň musí být mzdový výměr opatřen kvalifikovaným elektronickým podpisem zaměstnavatele.

Důležitou podmínkou doručení je potvrzení zaměstnancem. Zaměstnanec má 15 dní, aby písemně potvrdil doručení, a pokud tak neučiní, považuje za výměr za nedoručený. V praxi to znamená, že účinky doručení nastanou až okamžikem, kdy zaměstnanec potvrdí převzetí a zaměstnavatel tak nemůže spoléhat na fikci doručení. Písemnou formu zaměstnanec splní i pouhým odkliknutím převzetí zprávy obsahující výměr anebo v rámci interního systému odkliknutím potvrzení o přečtení dokumentu, což tento systém zaznamená.

Co změny přinesou v praxi?
Novelizací dochází k přiblížení zákona ke mzdové praxi a zároveň zjednodušení elektronického doručování. Nově je zákonem prioritizován způsob výplaty mzdy bezhotovostní formou, k čemuž není potřeba souhlasu zaměstnance (je však třeba jeho součinnost) a zaměstnavateli tak opadnou alespoň některé administrativní povinnosti. Zároveň došlo ke kompromisnímu řešení v otázce vyplácení mzdy v cizí měně, kdy se rozšířily výjimky z obecného principu používání zákonné měny. Přínosné je to zejména pro zaměstnance, neboť tím dojde k omezení transakčních nákladů spojených se směnou mzdy na požadovanou měnu.

Mzdový výměr je nově třeba předat ještě před začátkem výkonu práce, a to i pokud jde o výkon práce podle nových mzdových podmínek. U elektronického doručování mzdového výměru dochází ke značnému rozvolnění, kdy již není třeba souhlasu zaměstnance a lze doručovat na pracovní e-mail. Skutečnost, že není třeba souhlasu zaměstnance, pak vyvažuje absence fikce doručení, přičemž bez potvrzení zaměstnance je doručení neúčinné.

Shrnutí
Flexinovela přináší hned několik zásadních změn, které budou mít značný přesah do každodenního fungovaní zaměstnaneckých vztahů.

Jednou z nejzásadnějších změn, kterou flexinovela představila, je změna preferovaného způsoby vyplácení mzdy na bezhotovostní formu, přičemž není třeba souhlasu zaměstnance. Zároveň je možné po dohodě vyplácet mzdu v cizí měně zaměstnancům s objektivní vazbou na zahraničí. Doručovat mzdový výměr bude možné elektronicky i bez souhlasu zaměstnance na jeho pracovní e-mail, zásadní je ale povinnost doručení výměru s kvalifikovaným elektronickým podpisem ještě před začátkem výkonu práce.

V případě dotazů týkajících se flexibilní novely zákoníku práce či pracovního práva obecně se na nás neváhejte obrátit.

 

Rozálie Polášková, právní asistentka – polaskova@plegal.cz

Mgr. Nikola Tomíčková, advokátní koncipientka – tomickova@plegal.cz

Mgr. Jakub Málek, managing partner – malek@plegal.cz

 

23. 5. 2025

 

www.peytonlegal.cz

 

 

 

Zpět na články