Co Vás zrovna
zajímá.

Flexinovela zákoníku práce: rodičovská a děti

Dlouho diskutovaná tzv. flexinovela, která novelizuje zákoník práce a další právní předpisy, přináší řadu důležitých změn v oblasti pracovněprávních vztahů. Změny a novinky se převážně s účinností od 1. června 2025 dotknou mnoha pracovněprávních oblastí a institutů, jejichž přehled se základními informacemi nalezete i v našem informačním letáku.

Připravili jsme pro Vás také sérii článků o jednotlivých změnách, které flexinovela přináší, a v tomto díle se blíže podíváme na změny, které se týkají rodičů a dětí, respektive péče o ně.

Rodičovství v pracovním právu
Rodičovství je v zákoníku práce upraveno jako významná oblast ochrany zaměstnanců, která reflektuje potřebu sladění pracovního a rodinného života. Zákoník práce poskytuje rodičům řadu právních nástrojů, jako je mateřská, otcovská a rodičovská dovolená, kratší pracovní doba nebo práce na dálku. Flexinovela tyto instituty dále rozšiřuje a posiluje právní jistotu zaměstnanců – rodičů.

Pracovní poměr na dobu určitou u tzv. zástupů
Dosud platilo, že pracovní poměr na dobu určitou lze mezi týmiž smluvními stranami uzavřít nejdéle na 3 roky v jednom období a lze jej nejvýše dvakrát opakovat (maximálně tedy 3 roky + 3 roky + 3 roky). Výjimku tvořily specifické případy, ale zástupy mezi ně nepatřily.

 Nově bude možné pracovní poměr na dobu určitou uzavírat a prodlužovat opakovaně, pokud jde o zástup za zaměstnance na mateřské, rodičovské, otcovské nebo dovolené čerpané podle § 217 odst. 5 zákoníku práce. Jediným omezením zůstává celková doba trvání takového pracovního poměru, která nesmí přesáhnout v celkovém součtu 9 let.

Klíčové bude správné označení důvodu v pracovní smlouvě, tedy, že se jedná skutečně o zástup.

Toto opatření bude možné aplikovat již i na zástupy, které pracují u zaměstnavatele před účinností flexinovely.

Návrat do práce po rodičovské dovolené
Zaměstnanec má dle zákoníku práce po skončení mateřské dovolené (nikoliv rodičovské dovolené) nárok na návrat na svou původní práci a na původní pracoviště. Po rodičovské dovolené má zaměstnavatel pouze povinnost přidělit takovému zaměstnanci práci odpovídající pracovní smlouvě, ale nikoliv nutně tu stejnou.

Flexinovela zákoníku práce, účinná od 1. června, tuto úpravu mění a nově zaručuje zaměstnancům, kteří se vrátí z rodičovské dovolené před dosažením dvou let věku dítěte, nárok na zařazení na původní práci a pracoviště. Tato změna rozšiřuje dosavadní právo, které se vztahovalo pouze na návrat po mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

Cílem je podpořit dřívější návrat rodičů do zaměstnání a usnadnit sladění pracovního a rodinného života

Práce při rodičovské dovolené na DPP/DPČ
Zákon doteď neumožňoval, aby zaměstnanec čerpající rodičovskou dovolenou vykonával u svého zaměstnavatele stejný druh práce prostřednictvím některé z dohod konaných mimo pracovní poměr (DPP nebo DPČ). Jednalo se tak o omezení flexibility jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele.

Flexinovela přináší změnu, díky které bude moct zaměstnanec na rodičovské dovolené vykonávat u téhož zaměstnavatele druhově stejnou práci jakou má sjednanou v pracovní smlouvě, a to právě na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.

Pracovní cesty a péče o dítě
Zaměstnavatel má po dohodě se zaměstnancem právo jej vyslat na pracovní cestu mimo sjednané místo výkonu práce. Těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o dítě smějí být vysláni na pracovní cestu mimo obvod jejich pracoviště nebo bydliště jen s jejich souhlasem.

Doposud platilo, že se tato zvýšená ochrana týká rodičů pečujících o dítě mladší 8 let. Flexinovela zákoníku práce novelizuje § 240 odst. 1 zákoníku práce tak, že posouvá věkovou hranici dítěte na 9 let. Praktický dopad má toto ustanovení v případech, kdy zaměstnavatel sice již získal obecný souhlas zaměstnance s pracovními cestami dle § 42 zákoníku práce, ale teprve poté nastala situace předvídaná § 240 odst. 1 zákoníku práce. Zaměstnavatel tedy nově potřebuje souhlas s vysláním na pracovní cestu mimo obec výkonu práce nebo bydliště zaměstnance až do 9 let věku dítěte, o které zaměstnanec pečuje.

Co změny přinesou v praxi?
V praxi tyto změny přinášejí zaměstnancům pečujícím o dítě větší jistotu i flexibilitu. Zaměstnanci se budou moci po rodičovské dovolené vracet na své původní pracovní místo, pokud jejich dítě ještě nedosáhlo věku dvou let, což výrazně usnadní návrat do pracovního procesu.

Zároveň budou moci během rodičovské pracovat u stejného zaměstnavatele na dohodu na stejný druh práce, což jim umožní zůstat profesně aktivní a přivydělat si bez nutnosti hledat jiného zaměstnavatele.

Posílení ochrany u pracovních cest až do devíti let věku dítěte navíc pomůže lépe skloubit pracovní a rodinný život.

A konečně i zaměstnavatelé získávají větší prostor, protože prodlužování pracovních poměrů na dobu určitou u zástupů bude nyní jednodušší a přehlednější, což usnadní pokrytí dlouhodobých absencí.

Shrnutí
Flexinovela přináší významné změny v pracovněprávních vztazích – například úpravu výpovědní doby, prodloužení zkušební doby či zrušení povinných vstupních pracovnělékařských prohlídek.

V případě dotazů týkajících se flexibilní novely zákoníku práce či pracovního práva obecně se na nás neváhejte obrátit.

 

Tereza Hrudková, právní asistentka – hrudkova@plegal.cz

Mgr. Nikola Tomíčková, advokátní koncipientka – tomickova@plegal.cz

Mgr. Jakub Málek, managing partner – malek@plegal.cz

 

12. 5. 2025

 

www.peytonlegal.cz

 

 

Zpět na články